MÜŞTERİ HİZMETLERİ

+90(216)573-4014

X
MSDS FORMU

Boylerler

Günümüzde binalarda kullanılan sıcak su, farklı yöntemlerle elde edilir. İnsanların toplu yaşadığı alanlarda ve faaliyet gösterdiği yerlerde bireysel sıcak su üretimi yerine daha çok ekonomik yararlar sağlayacak merkezi sıcak su hazırlama sistemleri geliştirilmiştir. Özellikle fabrika, apartman, kışla, otel ve hastane gibi yerlerde günlük sıcak su tüketimi farklı olacağı için, buralara merkezi sıcak su hazırlama sistemleri yaparak hem insan gücünden hem de yakıttan tasarruf sağlanır. Kullanma için sıcak su hazırlamaya yarayan cihaza boyler denir.


-Boyler Ne İşe Yarar?


Boyler beslemesinde 90- 70 °C sabit sıcaklıkta su gerekir, ayrıca yaz kış bütün yıl çalışır. Bu sebeple boylerin beslenmesinde kullanmak için ayrı bir kazan bulunmalıdır. Bina ve boyleri aynı kazandan ısıtmak gerekirse, üç yollu vana kullanılarak iki farklı sıcaklıkta su elde edilebilir.


Boyler çeşitleri:

Gömlekli Boyler (Çift Cidarlı)


Gömlekli boyler iç içe geçirilmiş iki adet silindirden meydana gelir. Gömlekli boylerin farklı çeşitleri de mevcuttur. Sıcak sulu ısıtma sistemlerinde (90- 70 °C) ve kalorifer işletme basıncı 2,5 atüyü geçmeyen tesisatlarda kullanılması uygundur. Daha yüksek basınçlarda kullanıldığı zaman iç cidarda çökmeler meydana gelebilir. 


Serpantinli Boyler


Sacdan kıvrılarak tek silindirden oluşur. Dik ve yatay kullanıma uygundur. Tek serpantinli hızlı boylerler tek bir ısı kaynağından (buhar kazanı, sıcak su kazanı, ısı pompası vs.) aldığı ısı enerjisi ile hem ekonomik hem de hijyenik kullanım sıcak suyu temini sağlar.


Boylerlerde Karşılaşılan Problemler


Boylerlere giren su, ısıtılıp sonra kullanım amaçlı sisteme verildiği için su sürekli olarak değişmektedir. Giriş suyunun muhteviyatına bağlı olarak boylerlerin içerisinde kışır ve korozyona müsait bir ortam oluşabilmektedir. Isıtılan suyun sert su olması bu olasılıkları arttırmaktadır. Boylerlerde kireçlenme enerji tasarrufuna, korozyon ise serpantinlerin delinmesine yol açmaktadır. Bu problemler de sistemlerde maddi açıdan kayıplara neden olmaktadır. 


Çözüm Önerileri


Boylerlerdeki kireç ve korozyon riskini önlemek amacıyla mutlaka kimyasal ile boyler desteklenmelidir. Özellikle boyler ile kazan arasındaki kapalı devre çalışan tesisatın mutlaka korozyon inhibitörleri ile desteklenmesi gerekir. Cemkimsan kimya boyler şartlandırması ile ilgili pek çok çözüm önerisi sunmaktadır.


Gemi Kimyasalları

Msds Formu

Su şartlandırma

Bayilik başvuru formu
© Tum Haklari Saklidir 2018 Web Tasarim | Global Medya