MÜŞTERİ HİZMETLERİ

+90(216)573-4014

X
MSDS FORMU

Kapalı Devrede Korozyon

Korozyon, metal ya da metal alaşımlarının oksitlenme ya da diğer kimyasal etkilerle aşınma durumudur. Metallerin içinde bulundukları ortam ile kimyasal veya elektrokimyasal reaksiyonlara girerek metalik özelliklerini kaybetmeleri olayına korozyon denir. Korozyonun en çok rastlananı paslanmadır. Metallerin bir kısmı su ve atmosfer etkisine dayanıklı olmadığından normal şartlar altında bile korozyona uğrayabilir. Endüstrilerin ana malzemesi olan demir ve çelik sulu ortamlarda ve atmosferde korozyona dayanıksız bir metaldir. Uygun biçimde yüzey koruması yapılmayan metal ve metal alaşımlarının bozunmaları önemli bir problemdir. 

Metal ve alaşımlarının kararlı halleri olan bileşik durumuna dönme eğilimleri yüksektir. Korozyonun sonucu olarak metaller, içinde bulundukları ortamın elemanları ile tepkimeye girerek, önce iyonik duruma ve oradan da ortamdaki başka elementlerle birleşerek bileşik haline dönmeye çalışırlar. Neticede metal ve alaşımının fiziksel, kimyasal, mekanik ve elektriksel özelliği istenmeyen değişikliklere uğrar. Korozyon metalik malzemelerin içinde bulundukları ortamla reaksiyona girmeleri sonucu dışarıdan enerji vermeye gerek olmadan, doğal olarak meydana gelen olaydır. 

Korozyon olayı endüstrinin her bölümünde kendini göstermektedir. Açık havalarda bulunan tanklar, depolar, yeraltı boru hatları, gemiler, fabrikalarda kimyasal madde doldurulan kaplar, borular, depolar ve birçok makine parçası korozyona maruz kalmaktadır. Tüm bu yapılar korozyondan dolayı beklenenden daha kısa zamanda işletme dışı kalmakta ve büyük ekonomik kayıplar oluşmaktadır.

Korozyon kapalı devre sistemlerde tesisatının hasar görmesine neden olur. Korozif oluşumların hepsi sistem çalışmaya başladığı andan itibaren başladığı için tesisatın kimyasallarla temizlenmesi en sağlıklı sonucun alınmasını sağlar. Cemkimsan Kimya firması olarak tüm kapalı devre tesisatlarında kullanabilecek ve suyun muhteviyatına göre değişiklik gösteren kimyasal çeşitlerimiz bulunmaktadır. Bu ürünler tesisatlarda var olan korozyonun durmasına ve korozyon oluşumunu engellemeyi sağlamaktadır.


Gemi Kimyasalları

Msds Formu

Su şartlandırma

Bayilik başvuru formu
© Tum Haklari Saklidir 2018 Web Tasarim | Global Medya