MÜŞTERİ HİZMETLERİ

+90(216)573-4014

X
MSDS FORMU

Soğutma Kulelerinde Korozyon İnhibitörleri

Soğutma kuleleri çeşitli amaç ve büyüklükteki endüstriyel tesislere soğutma suyu sağlamak için tasarlanmış yapılardır.

Endüstriyel soğutma kuleleri, doğal gaz işleme tesisleri, petrokimya tesisleri, petrol rafinerileri, enerji santralleri ve diğer endüstriyel tesislerde sistemde dolaşan soğutma suyunun sistemden aldığı ısıyı soğutma suyundan uzaklaştırmak için kullanılır.

Yaygın olarak kullanılan soğutma kulelerinde, kulenin içinden geçerken suyun hava ile teması sonucu bir kısmı buharlaşarak atmosfere verilir, bu esnada soğutma suyu üzerindeki ısının bir kısmı buharlaşma vasıtası ile atmosfere verilerek suyun soğuması sağlanmış olur. Soğutma kulelerinin çalışma prensibi, suyun hava ile karşılaşma şekline göre karşı akışlı ve çapraz akışlı olmak üzere iki çeşittir.

Hangi prensiple çalışırsa çalışsın bir soğutma kulesinden azami verimi alabilmek için ortam koşulları ve su özellikleri dikkate alınmalıdır. Soğutma kulelerinde beslenen suyun yumuşak su olması gerekmektedir. Kuleleri sert suyla beslemek zamanla kireçlenmeye ve korozyona neden olmaktadır. Kireçlenme sistemde gereksiz enerji sarfiyatına, korozyon ise delinmelere ve dolayısıyla maddi açıdan ve enerji üretimi açısından problemlere neden olmaktadır.

Soğutma kulelerinde şartlandırma yapılmasının asıl amacı soğutmayı hedeflediğimiz ekipmanın korunmasıdır. Besi suyu olarak genelde ham su ya da yumuşak su kullanıldığından ve yüksek konsantrasyon sayısı hedeflendiğinden korozyon, kireçlenme, mikrobiyolojik faliyet, depozitlenme problemlerinin tamamına karşı koruma sağlanması gereklidir. Güneş ışığına maruz kalma oranına bağlı olarak yosun oluşumu kule sistemlerinde beklenen bir problemdir. Soğutma sistemlerinin tamamında Legionella ile mücadele edilmesi insan sağlığını tehdit edebilecek bu bakteri tipine karşı da önlem alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu problemlerin tamamı soğutma performansını düşürerek sistem verimini düşürmektedir.

Soğutma kulelerinde yukarıda bahsedilen problemlerin önlenmesi için korozyon inhibitörü kullanımı oldukça önemlidir. Korozyon inhibitörleri içeriğinde bulunan bileşikler sayesinde sistemdeki sertlik yapıcı birçok bileşeni kendisine bağlayarak sistemden uzaklaştırmaktadır. Ayrıca sistemde film şeridi oluşturarak su ile boruların arasında bir set oluşturmaktadır. Düzenli kullanıldığında korozyon inhibitörleri, ekipmanların faydalı kullanım ömrünü de uzatmaktadır. Sistemde maliyet olarak da oldukça avantajlıdır. Bu gibi avantajları sebebiyle korozyon inhibitörleri sistemlerde mutlaka kullanılmalıdır.


Gemi Kimyasalları

Msds Formu

Su şartlandırma

Bayilik başvuru formu
© Tum Haklari Saklidir 2018 Web Tasarim | Global Medya